Po zubním kazu patří paradentóza na druhé místo mezi největších zubních strašáků. Síla, v jaké však dokáže paradentóza zaútočit se se zubním kazem nedá srovnat. I když zubní kaz bolí, paradentóza dokáže mít v mnoha případech až fatální následky, které se spojují se ztrátou zubů. Tento stav nastává až v posledním stádiu. Naučte se včas rozeznat příznaky tohoto závažného onemocnění a udržte si zdravý chrup po celý život. Vývoj paradentózy prochází několika stádii v životě člověka.
Jednotlivé fázy paradentózy
Počátečním je první stádium, při kterém dochází ke zánětu a otoku dásní. Znakem je to, že vaše dásně jsou oteklé a tmavočervené. Běžně dochází i ke jejich krvácení. Zánět dásní představuje léčitelné onemocnění, je však třeba ho podchytit včas. Důležité je z postižených míst odstranit plak, který představuje spouštěcí mechanismus tohoto nepříjemného onemocnění. Důležitá je i pravidelná a důsledná ústní hygiena. Zbývající tři stádia už není až tak snadné sledovat. Infekce se rozšíří po celé ústní dutině a běžně dochází až ke zničení kosti. Pokud se neléčí, v praxi se běžně stává, že postižené pacienty zuby jednoduše ztratí. V předposlední a poslední fázi je často krát nápovědou to, že se vám zuby začnou kývat.
Prevence před vznikem paradentózy dokáže zachránit vaše zuby
I když je paradentóza vážné onemocnění, současná medicína zná její příčinu vzniku, díky čemu dokážeme vůči jejímu vzniku bojovat snadněji. Nejlepším způsobem je pravidelná návštěva stomatologa. Není ovšem stomatolog jako stomatolog. Mnoho lidí má s nimi nepříjemné zkušenosti, proto se setkání s nimi zdaleka vyhýbá. Avšak toto řešení nepředstavuje. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, avšak bojíte se zubního lékaře navštívit, vystavujete se velkému riziku. Už počáteční fázi tohoto onemocnění je možné podchytit a zabránit tak tomu, aby se infekce rozšířila i dále. Stomatolog vám poradí, jak je v případě léčení nejlépe postupovat. Důležitá je i hygiena. Nejen způsob, ale i to, s čím se o vaše zuby staráte má výrazný vliv na její vznik. Zubní kartáček měňte minimálně každé tři měsíce a čím měkčí štětiny bude mít, tím lépe. Doporučuje se používat i zubní nit a ústní vodu, díky kterým bude vaše péče o zuby na výborné úrovni. A v neposlední řadě – i dentální hygiena dokáže tomu onemocnění zabránit. Navštivte www.duvodkusmevu.cz a přečtěte si řadu zajímavých informací o správné péči o váš úsměv.