Příčiny, typy, prevence a léčba bolesti kloubů

Bolesti kloubů se zařazují mezi onemocnění, která postihují pohybovou a opěrnou soustavu. Za největší kloub v lidském těle se považuje koleno, jinak nazývaný i kloub kolenní. Existuje několik druhů bolesti kloubů, které popisuje tenhle článek. Zároveň popisuje i příčiny, proč bolest kloubů vzniká. Bolest sama o sobě člověku ničí život, a jestli je táhle bolest dlouhodobá, může se odrazit i na psychickém stavu člověka. Proto je nutné bolest řešit okamžite a nečekat na moment, kdy bude nezvladatelná.

Příčiny, proč bolest kloubů vzniká

Příčin, proč bolest kloubů vzniká je několik. V mnoha případech se jedná například o dědičnost nebo vrozené predispozice, které vedou ke vzniku tohoto onemocnění. Nejčastější příčinou bolesti kloubů je nadváha. Mezi příčiny se však zařazují i ​​onemocnění či nevhodná obuv. Ke vzniku bolesti kloubů v mnoha případech také vede i nesprávná životospráva a výživa. Zánětlivá onemocnění jako dna či revma postihují přibližně 1% z celkového počtu obyvatelstva a ženy jsou ní postiženy až tři krát častěji než muži.

Typ bolesti kloubů

V závislosti na tom, jak často a jak dlouho se bolest kloubů vyskytuje ji lze rozdělit následovně:

Súvisiaci obrázokbolest kloubů akutní: taková, která nemá předpoklad v budoucnu ohrozit zdraví člověka. Netřeba ji však podceňovat, protože i akutní bolest kloubů může přerůst do bolesti chronické. Vyskytuje se zejména po úraze, namožení, nadměrné sportovní aktivitě, pádu, únavě či při virovém onemocnění (například chřipka). Vyskytuje se krátce a po určitých dnech (přibližně 1-3 dny) zmizí. Při akutní bolesti kloubů se doporučuje postižené místo natírat mastmi, které bolest zmírňují. Postižený jedinec ji může cítit jako drobnou bodavou bolest pulzující v kloubech.

bolest kloubů chronická: jedná se nejčastěji o artritidu nebo artrózu. Obě onemocnění se od sebe liší více charakteristickými znaky. Artritida je známá tím, že vzniká v případě zánětlivého onemocnění. Vlastní imunitní systém organismu začne napadat zdravé tkáně a ostatní orgány. Výsledkem je bolest kloubů. Mezi znaky signalizující toto onemocnění zařazujeme anémii, neustále se zhoršorujúcu bolest či zvýšenou teplotu. Artróza je opak artritidy. Nespojuje se se zánětem ani nezasahuje do ostatních orgánů. Artróza je vlastně dlouhotrvající opotřebení kloubů.

Prevence a léčba bolesti kloubů

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bolest kloubůSprávná životospráva a strava plná vitamínů a minerálů také dokáže zamezit vzniku tohoto onemocnění. Dostatečný pohyb (nadměrná i nedostatečná pohybová aktivita kloubem škodí) a kondice se také výrazně podílejí na snižování rizika vzniku tohoto onemocnění. Pokud již bolest vznikla, lze ji zmírnit pomocí mastí nebo tablet k tomu určených. Na trhu už najdeme celou řadu produktů určených k léčbě bolesti kloubů. Aby klouby správně fungovaly musí mít zajištěnou dostatečnou výživu, kterou lze získat díky kloubní výživě. Pokud se začne bolest kloubů vyskytovat, osoba ní trpící by měla nejprve navštívit lékaře a podstoupit všechna vyšetření, které odhalí příčinu jejího vzniku. Lékař následně stanoví léčbu.